Bergen gatebilklubb – en bilklubb i rask vekst

Bergen gatebilklubb har de seneste årene vokst fra å være en gjeng bilinteresserte ungdommer til en velorganisert klubb. Klubben hadde på et tidspunkt ca. 50 medlemmer, og er antageligvis mange flere i dag. Tar du en titt på klubbens Facebook-side, kan du se at de ha mer enn 3 000 likes. Dette vitner om stor interesse for bilsport. Klubben engasjerer seg med å arrangere banetreff, cruising og det meste som har med bil å gjøre. Den største utfordringen klubben møter på, er å finne egnede steder for slike treff. I dag har de anledning til å leie Eikås motorsenter i Åsane.

Banekjøring

Banekjøring er en aktivitet du som bilentusiast kan ha store gleder av. Bergen gatebilklubb leier Eikås motorsenter flere ganger i året. Her er det andre regler enn trafikkreglene på vanlig vei som gjelder. Liker du bil, fart og spenning, er dette noe du må prøve. Å kjøre på racerbane i trygge og lovlige forhold er et tilbud du kan prøve ved flere av banene fordelt omkring i Norge. Du har mulighet til å bruke egen bil, og utforske dine egne og bilens ferdigheter. Dette er også en utmerket måte å utvikle dine kjøreferdigheter på, samtidig som du har det gøy! Du har også mulighet til å leie en sportsbil.

Frikjøring

I løpet av de siste årene ha flere åpnet øynene for frikjøring på bane. Her kan du troppe opp med egen bil, eller leie bil etter ønske. Har du førerkort og bil i teknisk god stand, er det bare å melde seg på arrangementet. Du kan kjøre med registrerte og uregistrerte, gate- og banebiler. Som regel deles kjøringen inn i tre eller fire klasser, tilpasset din biltype, ambisjonsnivå og kjørestil. Klassene vi snakker om er straight line (sporkjøring), open line (sladd er lov, men ikke drifting), drift line (drifting) og drifting show (for utvalgte proffer). Sistnevnte kan en ikke melde seg på.

Gatebiltyper

En positiv ting innen gatebilmiljøet er at det ikke er en viss type bil du må ha for å være en del av bilentusiastenes miljø. Her kjøres alt fra Honda til Ferrari, altså biler i alle kvalitets- og prisklasser. Ved oppmøte på et av de mange gatebil-arrangementene rundt omkring kan du se alt fra retoriker fra 60-, 70- og 80-tallet, amcar-biler, til sportsbiler, (og alle varianter mellom disse). I Bergen gatebilklubb ser en et bredt spekter av biltyper, modeller, nyere/eldre modeller, og originale eller ombygde biler. Er du mer enn gjennomsnittet interessert i bil, er innehaver av bil, så er gatebil noe du bør ta en nærmere kikk på.

Gatebil generelt

Gatebil er enkelt og greit en bil som har blitt modifisert av eier/bruker, og som fortsatt er godkjent for kjøring på offentlig vei. Bilcross og gokart er, på sin side, ikke godkjent for ferdsel utenfor lukkede baner. Modifiseringen av gatebilene kan være av større eller mindre dimensjoner. De vanligste modifikasjonene er motor, understell, interiør og utstyr. Betegnelsen «gatebil» springer ut fra det å bruke den på gate. Disse bilene og sjåførene blir ofte assosiert med vill og illegal kjøring på veier hver og en av oss kan ferdes. En del gatebilførere møtes på kvelds-/nattestid og har konkurranser på offentlige veier, men trenden ser ut til å forandre seg.

Organisering av gatebil

Interessen for gatebil ser ut til å vokse med tiden. Den mest positive trenden innen gatebil er at de fleste bilentusiastene lever ut sin lidenskap for bil, fart og svidde dekk på mer egnede steder. De har byttet ut offentlige veier med mer lukkede og skjermede områder. Tidligere var det mer vanlig med mange mindre grupper som møttes for å konkurrere og dele sin lidenskap. I dag ser du flere gatebilklubber, som eksempelvis Bergen gatebilklubb, organiserer seg og samler bilentusiastene på ett sted. Som nevnt tidligere er det å ha en lovlig plass å være, hvor de kan kjøre og konkurrere, vanskelig å finne.

Comments are closed.